Villa til salg i Benahavis

Bolig ID: R5389042

€8,900,000 - €8,900,000

9,802 €/m2

908
-
908
6
-
6
soveværelser
6
-
6
Badeværelser
175
terrace
3082
-
3082
Grundareal

Ny udvikling: Priser fra 8,900,000 € til 8,900,000 €. [Senge: 6 - 6] [bade: 6.5 - 6.5] [bygget størrelse: 908.00 m2 - 908.00 m2]

Projektet er en del af en privat samling beliggende i det prestigefyldte lukkede boligområde La Reserva de Alcuzcuz i Benahavís — et fredeligt naturområde mellem skov og hav, kun få minutter fra Marbella og Puerto Banús.

Villaen er placeret dér, hvor skoven åbner sig mod landskabet, naturligt integreret i en blid sydvendt skråning. Fordelt over tre niveauer på en grund på 3.000 m² skaber boligen en konstant forbindelse mellem arkitektur, lys og natur.

På hovedetagen åbner et rummeligt opholds-, spise- og køkkenområde sig mod fire terrasser og to verandaer, som forlænger de indvendige rum udendørs. Hovedkøkkenet suppleres af et separat servicekøkken og to viktualierum, mens to soveværelser med eget badeværelse er diskret placeret på denne etage sammen med entré, walk-in-closet og gæstetoilet. Den 75 m² store swimmingpool, udformet som en rolig forlængelse af arkitekturen, integrerer et teknisk område under vandoverfladen samt omklædnings- og opbevaringsfaciliteter ved poolen.

På øverste etage deler hovedsuiten niveauet med yderligere to soveværelser med eget badeværelse samt et opholdsområde, der åbner ud mod en overdækket veranda med panoramaudsigt over landskabet og havet. Planløsningen fremmer privatliv og visuel sammenhæng mellem inde- og uderum.

Det nederste niveau integrerer diskret garage, vaskerum, opbevarings- og serviceområder og bevarer samtidig boligens arkitektoniske klarhed og ro. En privat elevator forbinder alle niveauer sømløst.

Villaen tilbyder en kontinuerlig inde-ude livsstil, hvor Tobal Arquitectos' moderne arkitektur sameksisterer i harmoni med de naturlige omgivelser. Store glasflader, eksklusive materialer og åbne rum gør naturligt lys og landskabet til en del af den daglige boligoplevelse.